Gothic
Gothic 3
Gothic Net


Ukraińska w boguchwale zielonej

Zatrudnianie Ukrainek było w Polsce popularne jeszcze na długo przed tym, jak polskie przepisy ułatwiły prawie dwóm milionom Ukraińców podejmowanie legalnego zatrudnienia w Polsce. Ukraińska w boguchwale zielonej przyjeżdżała do naszego kraju, bo tutaj czekała na nią dużo lepiej płatna praca niż na Ukrainie. Często zostawiały tam dzieci, których później nie widziały przez wiele miesięcy.

Wyrzeczenie było duże, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę to, że w 90 procentach przypadków była to praca na czarno ? wymagająca, ciężka i niestety nie zawsze dobrze płatna. Dużym powodzeniem cieszyły się opiekunki osób starszych lub dzieci, a także pomoce domowe. Przeciętna Ukrainka przyjeżdżająca do Polski często trudniła się również inną, cięższą pracą ? pomagała przy zbiorach warzyw lub owoców, lub sprzedawała na bazarze. Warszawa miała także popularną giełdę.

Sytuacja zmieniła się po wybuchu wojny we wschodniej Ukrainie. Po tym, jak zliberalizowano przepisy dotyczące podejmowania pracy w Polsce, wiele Ukrainek woli pracować legalnie. Wiąże się to przede wszystkim z wyższym wynagrodzeniem, ale także i pewnością tego wynagrodzenia. Praca na czarno często kończyła się tym, że Ukrainki zapłaty nie otrzymywały lub dostawały tylko ułamek tego, na co wcześniej umawiały się z pracodawcą, dodatkowo straszone były policją.

Druga istotna sprawa jest taka, że gdy Ukrainka szuka pracy, to zdecydowanie łatwiej jest jej znaleźć zatrudnienie legalne. Przy pracy na czarno musiała polegać na poczcie pantoflowej, szukać polecania znajomych i często iść pracować w nieznanym, niepewnym, a czasem także niebezpiecznym środowisku. Dziś zwykle korzysta z usług agencji pracy tymczasowej, która wyszukuje tylko pewne oferty u zaufanych pracodawców. Dodatkowo Ukrainka jest też w stanie znaleźć takie zatrudnienie bardzo szybko, przez co nie ma obawy o to, że połowa pobytu w Polsce nie przyniesie żadnych dochodów.

Taka agencja działa prężnie w całej Polsce i obsługuje nie tylko duże polskie miasta, ale także mniejsze miejscowości. Nie da się jednak ukryć, że największe zakłady pracy ? takie, które oferują najlepsze stawki ? znajdują się w największych ośrodkach miejskich. Najkorzystniejszym miejscem znalezienie pracy jest więc Warszawa. Nie tylko najłatwiej znaleźć tam pracę, ale jest to też praca najbardziej zróżnicowana. Ukrainka może więc znaleźć pracę często w swoim zawodzie wyuczonym, który wykonywała na Ukrainie.

Obecnie w Polsce jest więcej Ukraińców niż Ukrainek, które rzadziej zatrudniane są do pracy fizycznej. Dalej często pracują one jako opiekunki, ale już legalnie ? na przykład w domach spokojnej starości lub hospicjach. Bardzo dużo jest także pielęgniarek. Największą grupę Ukrainek skupiają jednak branże związane z żywnością, gastronomią i handlem. Warszawa jest do tego najlepszym miejscem, bo dużo tutaj i sklepów, i restauracji i hoteli, w których można znaleźć zatrudnienie. Jest też miejscem przyjaznym, bo mieszka tu dużo różnych narodowości i, rzecz jasna, dużo samych Ukraińców. Integracja jest wtedy łatwiejsza.


Global Quality
GQcert.com
Profesjonalna jednostka certyfikująca.
Audyty i certyfikaty BRC, IFS, DPD, ISO 9001.

Zapraszamy na stronę firmy
Minsbud.pl
specjalizującej się w sprzedaży
materiałów hydraulicznych.
odwiedzin:
Aktualnie gości: 3
w tym
Na stronie: 3
Na forum: 0
    Na forum:
Postów:  21370
Użytkowników: 2228
Najwięcej było: 191
Czy Gothic 3 spełnił Twoje oczekiwania?
Tak
Nie
Nie wiem
Zapisz się, aby otrzymywać nowości ze świata Gothic prosto na swój mail za pośrednictwem portalu Gothic Net!
designed by skuteczni.pl