Gothic
Gothic 3
Regały magazynowe LOG-SYSTEM
Gothic Net


Gothic III – Zapowiedź

Nowy system walki...

Bez obaw - "nowy" występuje tu w znaczeniu "znacznie ulepszony i przebudowany". Podstawowe założenia systemu walki pozostaną bez większych zmian: największe nowości napotkamy w samym sposobie wykonywania combosów. Większość graczy narzeka na ich małą skuteczność i trudność z wykonywaniem. W trakcie walki zwykle bardziej opłacało się stosować metodę "na boki", niż bawić się w wyprowadzanie skomplikowanych ciosów specjalnych.. Teraz ma się to zmienić. Do wyprowadzenia specjalnego ciosu wystarczyć ma wykonanie bardzo prostej kombinacji ruchów oraz odpowiednio długie przytrzymanie klawisza ciosu. W zależności od wyszkolenia bohatera we władaniu broną zmienią się typ, siła i czas "naładowania" combosu. Co więcej - będzie można wyprowadzać ciosy nie tylko przy użyciu klawiatury, ale także korzystając wyłącznie z samej myszy. Całość ma przypominać nieco system znany chociażby z serii Jedi Knight. Weteranów serii jednak uspokajam - nadal będzie można używać klasycznego systemu walki, znanego z części 1-2. Niektórzy przebąkują także o zastosowaniu w grze modułu mającego obrazować kondycję wroga, z którym walczysz (coś jak ślady po ciosach w Wizardry 8)...


Umiejętności

Teraz jeszcze tylko parę słów o zmianach w najnowszej części Gothica. Pewna część umiejętności zniknie, zamiast nich pojawi się kilka zupełnie nowych. Prawie wszystkie zdolności poboczne będą poziomowane (tak jak "otwieranie zamków" w jedynce). Zwiększy się także rozpiętość skali obrazującej wyszkolenie bohatera we władaniu bronią. Ma ono w jeszcze większym stopniu wpływać na zdolności bojowe prowadzonej przez gracza postaci. Kolejnym novum jest także zróżnicowanie systemu walki w zależności od używanej broni - zupełnie inaczej wygląda przecież walka toporem, a inaczej mieczem. Autorzy w końcu o tym pomyśleli i w grze optymalna technika walki mieczem okaże się zupełnie nieprzydatna, gdy zamieni się broń na topór lub buławę. Jak na razie, mimo oczekiwań, nic nie wskazuje na to, aby w trójce pojawiły się tarcze...


Grafika...

Twórcy z Pirania Bytes zrezygnowali z ulepszenia już mocno wysłużonego silnika, na jakim pracowały pierwsze części Gothica. Engine, który wykorzystuje trzecia część sagi Gothic, to całkowicie przebudowany Gamebryo, silnik znany między innymi z innej gry JoWooD - DieGilde II (w Polsce bardziej kojarzony chyba jako sequel Europy 1400). Jako ciekawostkę podam, że z tego samego silnika korzysta główny rywal Gothica, czyli TES III: Morrowind. Będzie on w pełni zoptymalizowany pod DX 9. Twórcy obiecują, że świat gry zostanie przedstawiony z ogromną ilością detali, a efekty specjalne będą oszałamiające. Na wzór FarCrya ma także zniknąć (prawie) całkowicie "mgła" zasłaniająca bardziej oddalone tereny. Jednak największe zmiany zaobserwujemy w sposobie obrazowania samych postaci i w ich animacji - tym ma się zajmować licencjonowany silnik EMotion FX 2. Jak się chwalą sami twórcy, animacja postaci, a szczególnie mimika ich twarzy, nie będzie wcale ustępowała tej z Half-Lifea 2! Hm. Także szczegółowość, z jaką zostaną przedstawione modele postaci oraz ich ekwipunek, ma zapierać dech w piersiach.


Parę słów o muzyce

Trzeba przyznać, że muzyka w poprzednich częściach cyklu nigdy nie była najlepszej jakości. Teraz ma się to zmienić - dla nagrania ścieżki audio do Gothica 3 zostanie wynajęta orkiestra symfoniczna z Wiednia. Jednak całość pozostanie utrzymana w "klimatach" poprzednich części. Nie uświadczymy tu raczej żadnych pompatycznych utworów w stylu Baldurs Gatea 2. Może to i lepiej?


Kończąc...

Jak widać, gra - mimo, że nafaszerowana różnymi nowościami oraz modyfikacjami - nie powinna specjalnie odbiegać od ducha poprzednich części. Miejmy także nadzieję, że ludzie z Pirania Bytes nie popełnią błędów znanych z dwójki i gracze dostaną do rąk w pełni wartościowy produkt, Gra ukaże się przypuszczalnie w Niemczech w czwartym kwartale roku 2005. Jednak zapewniam- jest na co czekać!

(C) CD-Action. Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikacja za wiedzą i zgodą redakcji. www.cdaction.com.pl


Wróć   I  |  II  |  III

Global Quality
GQcert.com
Profesjonalna jednostka certyfikująca.
Audyty i certyfikaty ISO 9001.

Zapraszamy na stronę firmy
Minsbud.pl
specjalizującej się w sprzedaży
materiałów hydraulicznych Kan-therm.
Czy Gothic 3 spełnił Twoje oczekiwania?
Tak
Nie
Nie wiem
Zapisz się, aby otrzymywać nowości ze świata Gothic prosto na swój mail za pośrednictwem portalu Gothic Net!
Designed by Skuteczni.pl